V herním světě se rozmohl takový nešvar. V posledních letech se běžně stává, že vydavatelské společnosti bez varování a náhrady vypínají vypínají hry, které si lidé dříve koupili. Tomu je však možná konec. Občanská iniciativa Stop Killing Videogames před dvěma lety založila petici, jejímž cílem bylo tyto praktiky zakázat na úrovni Evropské unie. Dodnes se pod tento požadavek podepsalo přes 1,2 milionu Evropanů, z toho bezmála 26 tisíc podpisů dorazilo z Česka.
Jen si to představte. Koupíte si hru a čekáte, že si jí budete moci zahrát kdykoliv. Už napořád. Jenže dnes si hry už spíše pronájímáte. Vydavatel totiž může hru kdykoliv vypnout a vy máte smůlu. Kupujete si tak v podstatě jen licenci, o kterou můžete kdykoliv přijít. Nejznámějším případem je závodní hra The Crew, u které francouzské vydavatelské studio Ubisoft vypnulo servery v roce 2024. Jelikož The Crew byla online hra a přístup k ní ztratilo všech 12 milionů hráčů, kteří si ji o deset let dřív koupili.
Studená sprcha z Bruselu
Ve středu však přišla pro autory i signatáře výzvy studená sprcha z Bruselu. Evropská komise oznámila, že s vývojáři z videoherního průmyslu zahájí dialog, ale neplánuje navrhovat novou legislativu. Zatím to vypadá, že korporace budou moci hry bez náhrady vypínat i nadále. Komise chce totiž celou věc ponechat na bázi dobrovolnosti. To vyvolalo bouřlivé reakce u hráčů i některých politiků, včetně českých europoslankyň a europoslanců.
„Komise sama přiznává, že vydavatelé mohou odpojit servery, znefunkčnit hry a fakticky zničit produkty, za které lidé zaplatili. Správně tak popsala aktuální problém. Místo nových pravidel, které by ale znemožňovaly vydavatelům vypínat již nakoupené videohry, ale Evropská komise oznámila pouze záměr zahájit s průmyslem dialog. To je výsměch více než jednomu milionu občanům,“ uvedla pro Bold News europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
Není to překvapení
Stejný názor má i europoslankyně za Stačilo! Kateřina Konečná, podle jejíhož názoru je Evropské komisi mnohem bližší spokojenost korporací než práva spotřebitelů a ochrana kultury. Mám však naději, že pokud bude nátlak veřejnosti pokračovat, Evropská komise bude nucena opustit svůj přístup dobrovolných doporučení,“ řekla Bold News Konečná.
Za vydavatele se naopak postavil europoslanec z ODS Ondřej Krutílek. V projevu v Evropském parlamentu, jehož záznam je dostupný na Facebooku, prohlásil, že ačkoliv chápe naštvání hráčů na vydavatele, tak zároveň ctí soukromé podnikání a svobodu vydavatelů. Dodal, že by korporace měly o vypínání her své zákazníky včas informovat.
Nová legislativa?
Pozornost hráčů i autorů iniciativy se nyní upíná k Evropskému parlamentu, kde se připravuje nová směrnice s názvem Digital Fairness Act, která má zásadně modernizovat ochranu spotřebitelů v online prostředí. Videoherní aktivisté doufají, že v rámci pozměňovacích návrhů by na přetřes mohly přijít i jejich požadavky. „V Evropském parlamentu jsme dosáhli zásadního pokroku. Jsme v pozici, kdy můžeme v této záležitosti řešit legislativu i bez požehnání komise,“ prohlásil autor iniciativy Ross Scott na svém youtubovém kanálu.