Někteří slovenští politici po atentátu na Roberta Fica mluví o občanské válce, za viníky okamžitě označili média a Ficovy politické protivníky. Většina politické scény a společnosti se ale situaci snaží uklidnit, premiérovi přejí hodně sil.
Slovensko se ocitlo na křižovatce. Značně vyhrocená situace se buď uklidní, nebo ještě vyeskaluje. Vzhledem k neutěšenému stavu politické kultury a veřejné debaty před atentátem je bohužel pravděpodobnější druhá varianta.
Boj o život i budoucnost Slovenska
Slovenskem otřásl atentát na premiéra Roberta Fica. Postřelený premiér byl okamžitě převezen do nemocnice, kde začal boj o jeho život. Další boj se okamžitě rozhořel na slovenské politické scéně, a to o interpretaci toho, co se stalo. A kdo za to může.
Většina společnosti a politiků útok na premiéra odsoudila a popřála mu hodně sil. Někteří Ficovi vládní kolegové ale okamžitě začali přilévat olej do ohně a hledat viníky. A není překvapením, že podle nich za postřelení Fica mohou opozice a média.
Politiku ovládla nenávist a pomsta
Kdybychom mluvili o “rozdělené společnosti”, šlo by o velice slabé hodnocení stavu u našich sousedů. Na Slovensku je patrná nenávist, zloba a touha se pomstít. Tyto emoce dominovaly jak parlamentním, tak prezidentským volbám.
Za atentát na Fica podľa Harabina nesú zodpovednosť „mainstreamoví presstitúti, politické mimovládky, progresívni komedianti a politici opozície, ktorí sústavne ohlupujú verejnosť vymyslenými kauzami a hecujú davy na námestiach“.https://t.co/mawMncvS7D
— Aktuality.sk (@Aktualitysk) May 16, 2024
Padal jeden silný výrok za druhým, ale také facky. Vláda Roberta Fica nezůstala u rétoriky, své razantní předvolební sliby začala okamžitě naplňovat. Opozice to považuje za útok na svobodu justice, médií i občanské společnosti. Opravdu to tak trochu vypadá, že Ficova vláda vyhlásila válku.
Fico útok předpověděl
Vyhrocené debaty v Národní radě, protesty v ulicích. Tak by se dalo charakterizovat Slovensko těsně před atentátem na premiéra Fica. Ten ostatně mluvil o nárůstu agrese ve společnosti, která by mohla vést až k vraždě jednoho z vládních politiků.
Nyní Slovensko opravdu stojí na křižovatce. Politická situace se může vzhledem k tragickému útoku výrazně uklidnit, nebo naopak ještě více vyhrotit. Podle prvních reakcí to zatím bohužel vypadá na druhou variantu.
Proč mluvíte o občanské válce?
Radikálně ladění politici vládní koalice už dokonce mluví o občanské válce. Bezprostředně a bez jakýchkoliv důkazů ukazují v souvislosti s atentátem na své politické oponenty. Za postřelení Fica podle nich mohou liberálové a progresivisté.
Neberou v potaz ani to, že podle prvních informací střelec nebyl ani jedno. Naopak to vypadá, že byl silně pomatený různými alternativními proudy. Uklidnit situaci rozhodně nepomohl ani skandální únik krátkého videa se zadrženým střelcem, na kterém mluví o nespokojenosti s fungováním vlády. Podobné věci se dějí v Rusku, ne v evropských demokratických státech.
Potřeba klidu a rozvahy
Shoda momentálně panuje akorát na tom, že Ficovi všichni přejí úspěšné zvládnutí náročné operace a rekonvalescence. Řešit se bude, kdo ho v době jeho indispozice v pozici premiéra nahradí.
Opozice zrušila své plánované protesty, jejich konání by momentálně bylo hodně nemístné. V zájmu Slovenska je, aby debatu po atentátu ovládli racionálně a státotvorně uvažující politici z vlády i opozice. Volání po zrušení opozičního Progresivního Slovenska z úst neúspěšného prezidentského kandidáta Harabina jistě ničemu nepomáhá.