Je operním pěvcem světového formátu. Mimo jiné miluje humor, plzeňské pivo a hokej. Basbarytonista Adam Plachetka v dubnu zazářil na galakoncertu na Pražském hradě
Kde je vlastně "doma"
Sympatický zpěvák vystupuje na nejslavnějších operních scénách. Čas ale tráví také na jižní Moravě, kde s rodinou koupil domek. Kde je nejraději? „Ve Vídni jsem strávil mezi 25. a 35. rokem života hodně času. Udělal jsem si tam mnoho vazeb, takže ji stále vnímám jako svůj druhý domov. Znojmo nás zase pojalo za vlastní během pandemie," říká v podcastu Adam Plachetka.
Kam se hrabe New York
Domov číslo jedna má tedy operní pěvec v malebném kraji plném vína. "Byli jsme rádi, že jsme našli zázemí, když jsme potřebovali odjet mimo město. Třeba takový New York je blízký mému srdci. Rád se tam vracím, ale bohatě mi stačí dva tři měsíce za rok. Pak potřebuji vypadnout do většího klidu.“ Dříve to tak necítil, ale když ze Znojemska nyní odjede na delší dobu, začne mu chybět.
Cestování dává vale
Vše prý v tomhle přístupu k domovině změnil covid. „Kdyby nepřišla pandemie, tak bych si to asi ani neuvědomil. Máme děti a už se mi tolik cestovat nechce. Snažím se omezit výjezdy, v zahraničí udělat pár důležitých produkcí, ale jinak nechat více prostoru na akce u nás,“ říká zpěvák, který byl dříve vzdálený od rodiny osm až deset měsíců v roce.
Tipli byste si, kam míří jeho první kroky po přistání na letišti v New Yorku? „Většinou do restaurace v Českém národním domě, kam jedu všechny pozdravit, pokud nepřiletím moc pozdě. A jako první si dám plzínku,“ culí se. Rád chodí i na tamní hokej, do kina či na různé kulturní akce.
Opera v maďarštině? Raději ne
Adam Plachetka razí teorii i praxi, že zpěvák by měl operu zpívat v jazycích, které sám ovládá. Jinak je vždy poznat, že se ji učí jako básničku. A to není ono. „Jazyky mají svá pro a proti. Říká se, že nejzpěvnější je italština. Ano, zpívá se snadno, ale to neznamená, že se v jiných jazycích zpívá hůř. Musíte si ke každému najít cestu, dostat ho pod kůži.“
Osobně se mu dobře zpívá i v němčině nebo češtině, které se považují za komplikovanější. Jistý si není v jiném jazyce. „Mám problém komunikovat v ruštině. Ač by role Oněgina nebo knížete Igora pro můj hlas byly dobré a rád bych si je zazpíval,“ přiznává basbarytonista a zamýšlí se nad tím, jak náročné by bylo učit se opery v portugalštině nebo v maďarštině.
„V portugalštině teď o žádné nevím a v maďarštině se trochu více hraje Modrovousův hrad, což komplikované je. Na druhou stranu je to jako v češtině. Když ji budete zpívat špatně, budou tomu rozumět maximálně tři lidé z pěti tisíc,“ směje se.
Hlas, který s věkem stoupá
Hlas basbarytonisty s věkem stoupá, přesněji řečeno, usídluje se ve vyšších polohách. A právě v této fázi je prý nyní Adam Plachetka. Přitom stále neztratil své hloubky, a díky nim ještě může zpívat svého oblíbeného Händela.
„Hlas se mi postupně posouvá od baroka k romantismu a netroufám si odhadnout, jak dlouho to ještě bude trvat. Může se stát, že za pár let budu Händela jen poslouchat, nebo produkovat.“
Kdože nejlíp platí?
Kdyby se operní zpěvák mohl díky stroji času někam přenést, byla by to nejspíš osvícenská doba. “Ale rád bych byl co nejvýše na společenském žebříčku, protože tito lidé se měli dobře v každé době – tedy, pokud je někdo nezavraždil,“. Na otázku, komu by rád ze současných monarchů zazpíval, neprodleně reaguje: „Nevím, kdo teď nejlíp platí!“
Jak se Adam Plachetka stará o svůj hlas? Má ho pojištěný? Je klidný, nebo stresař? Pusťte si celý podcast na platformě Spotify (https://open.spotify.com/episode/608eMnqOtOLuYaAXZbwAqt?si=34fa5d5e55574537&nd=1&dlsi=940a80aeacd24372) nebo Apple podcasts (https://podcasts.apple.com/cz/podcast/hradn%C3%AD-hara%C5%A1en%C3%AD/id1705183428?i=1000645411154).