Korunovační klenoty obdivoval i potomek Karla IV.

zdroj: Český královský institut

Už jen do 30. září budou na Pražském hradě k vidění korunovační klenoty. Výstavu si nenechal ujít ani čtyřiadvacetiletý Tadeáš Salvátor Habsbursko-Lotrinský. Tento mladý Rakušan je přímým potomkem Karla IV. a dalších českých králů a císařů.

K České republice má navíc velmi vřelý vztah. V Praze je pokřtěný a v Českých Velenicích chodil do základní školy.

Potomek u klenotů

V polovině září bylo u jedné z bran Pražského hradu velmi živo už od ranních hodin. Zájemci totiž čekali na výstavu českých korunovačních klenotů, která tradičně přilákala návštěvníky z celého světa.

Nechyběl mezi nimi ani potomek českých králů Tadeáš Salvátor Habsbursko-Lotrinský, který přijel na pozvání Českého královského institutu (ČKI).

Křest Prahou

Sympatický 24letý arcivévoda, rodným jménem Thadeus Salvator Habsburg-Lothringen, má k České republice velmi silný vztah a v posledních letech je zde častým hostem.

Ostatně v Praze byl pokřtěný a aby se v dětství naučil češtinu, chodil do základní školy v Českých Velenicích na jihu Čech. Teď tento jazyk poctivě oprašuje a zcela přirozeně ho přidal k němčině, angličtině a španělštině.

Tajemství drahokamů

Příslušník 38. generace přímých potomků Karla IV. má silnou vazbu na své předky. I když studuje elektrotechniku ve Vídni, miluje architekturu, hudbu a historii.

Proto uvítal, že korunovační klenoty může vidět v doprovodu ředitele ČKI JUDr. Zdeňka Prázdného, který má o vystaveném pokladu naší země hluboké znalosti.

Do konce září

Letos navíc Pražský hrad přinesl novinku. Díky holografickým animacím mohou návštěvníci obdivovat královské klenoty tak, jak vypadaly při korunovaci.

Karel IV. z nich totiž v roce 1347 nechal vyjmout 13 zelených smaragdů a 60 perel, které nahradil modrými safíry. Všichni mají šanci do 30. září, kdy výstava končí.

Vyvrcholení oslav

Kromě díla svých předků Tadeáš Salvátor rád debatuje také o nesmazatelně propojené česko-rakouské historii a opravdu velké rodině, jež čítá až tisíc členů, kteří se postupně poznávají na oslavách, svatbách a při dalších podobných příležitostech.

Řeč často přichází i na snahu jeho rodiny o zapsání tradičního výlovu rybníků ze 13. století jako nehmotné dědictví UNESCO. Nicméně o tomto víkendu bude tématem číslo jedna hlavní událost Dne české státnosti, Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, kde se spolu s dalšími tisíci poutníky pokloní památce českého patrona sv. Václava.