Když řekne ne: Poslanci mění pojem znásilnění

zdroj: Cronelawfirmplc.com

Redefinice znásilnění prošla prvním čtením. Díky politické shodě parlamentních stran bychom se jejího přijetí měli dočkat ještě během mandátu současné sněmovny.

Novela pracuje s novou definicí jednotlivých činů i nastavení hranice bezbrannosti. Odborníci snahu politiků podporují, poukazují na narůstající počet nahlášených znásilnění v Česku.

Nová definice znásilnění na dobré cestě

Vládní novelu, která mění definici znásilnění, poslanci ve středu poslali do druhého čtení. Jedná se o malý krok na dlouhé legislativní cestě, z dosavadních debat ve sněmovně to ale vypadá nadějně. Co se mění?

Nesouhlas se sexuálním stykem by oběti mohly nově projevit nejen slovy, ale také pouhým gestem, pláčem nebo obrannou pozicí. Politici napříč politickým spektrem opakují hlavní message novely, tedy že „ne znamená ne”.

Myslí se i na pasivní oběti

“Vykonání pohlavního styku proti seznatelné vůli oběti nebo zneužití bezbrannosti oběti k takovému činu.” Tak by mohla nová definice znásilnění ve finále znít. Myslí se tedy i na situace, kdy oběť spí, je nemocná či opilá.

Zkrátka, kdy není schopna jakkoliv projevit svůj nesouhlas. Jde o reakci na zjištění odborníků, že se významná část obětí znásilnění fyzicky nebrání. Trestný čin znásilnění by měl zahrnovat pouze soulož a další penetrační činy. Pro méně závažné sexuální praktiky vznikne pojem sexuální útok.

Bezbrannost? Do dvanácti let

Na hlavním poselství novely zákona se politici shodnou, nyní se budou řešit jednotlivé parametry. Debata se jistě povede například o stanovení věkové hranice bezbrannosti, která určuje, zda dítě vůbec může vnímat, že jde o sexuální útok a může se proti němu nějak bránit.

Tu zatím poslanci určili na dvanáct let. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek říká, že se jedná o politický konsenzus. Odborníci by se podle něj na nějakém konkrétním čísle shodovali velice složitě a zdlouhavě.

Počtu hlášených znásilnění rostou

Odborníci politickou aktivitu směřující k redefinici znásilnění schvalují, posloužit podle nich může i jako prevence. Nutnost přitvrdit mimo jiné odůvodňují narůstajícím počtem nahlášených znásilnění.

V roce 2022 jich bylo 880, v roce 2013 pouze 589. Tato čísla jsou navíc vypovídající pouze částečně. Stále platí, že nezanedbatelná část znásilnění není z různých důvodů nahlášena.