Těch hlasů už není moc, ale spontánně se vrací vždy, když se protestuje proti vládě, která se více či méně úspěšně snaží držet rozpočty na uzdě. To tenkrát za komunistů, to jsme se měli líp…
Neměli. Jenom ti, co takhle remcají, byli prostě mladší. Za tehjdejší výplaty jsme si toho mohli koupit jen málo. A kdo neměl známé na správných místech, ten se ani k elektronice, novému autu či luxusnějšímu zboží ze Západu vůbec nedostal.
Vejce za korunu, pivo za dvě
“Jó, za komunismu, všechno bylo levný, to se nám tu žilo.” Asi každý z nás už se někdy s podobnými stesky, které se neobjevují jen na protivládních demonstracích, setkal. Z průzkumu agentury STEM/MARK dokonce vyplývá, že až 47 procent obyvatel České republiky považuje aktuální ceny zboží za horší než v roce 1989. Pojďme si tedy ukázat, jak to je.
Optický klam
Pokud se s nostalgií zahledíme na ceny ze sedmdesátých či osmdesátých let, vypadá to sice skvěle, ale ve skutečnosti je to hlavně optický klam. Na současných cenovkách jsou mnohem vyšší čísla než před 34 lety, ale vyšší čísla máme i na výplatních páskách. Pokud tedy ještě někdo dostává výplatní pásky.
Jak se nenechat opít levným rohlíkem
Potvrzují to i čísla Českého statistického úřadu. V roce 1989 vycházela průměrná měsíční mzda na 3 170 korun, v prvním pololetí roku 2023 to ale bylo už 42 249 korun. Třicet čtyři let po roce 1989 si tak za průměrný plat může Čech koupit například několikanásobně větší množství základních potravin.
Přes tisíc másel a 1 700 kilo cukru
Levnější je nyní drtivá většina potravin. Například čtvrt kila másla lidé před rokem 1989 kupovali za 10 korun, výplata tak stačila “jen” na 317 čtvrtek. Nyní s průměrnou cenou másla 41,05 koruny lze za průměrnou mzdu pořídit 1 029 másel. Kilové balení cukru stálo v roce 1989 8 Kčs, občan Československa s průměrným platem si mohl koupit 396 kilogramů krystalového cukru. Aktuálně ale může mít 1 696 kilogramů měsíčně.
Čtyři televize měsíčně
Levnější je dnes také mnoho položek spotřebního zboží nebo elektroniky. Průměrná cena televizoru v roce 1989 činila 13 000 korun, nyní je to 11 558 korun. Jednoduchými počty zjistíme, že před 34 lety za televizi člověk zaplatil více než čtyři průměrné výplaty. V roce 2023 si přitom za hrubou mzdu koupí téměř čtyři televizory, o kvalitě obrazu a běhání s anténou po obýváku nemluvě.
video (22:29 – 22:59)
Toaleťák pod pultem
Opomenout nesmíme ani fakt, že spousta věcí nebyla tehdy dostupná vůbec, nebo jen velmi omezeně. Nejde „jen“ o často zmiňované banány. Fronty se stály i na základní zboží a nedostatkové byly za komunismu i takové nezbytnosti, jako jsou toaletní papír, dámské vložky, textil nebo nábytek. Ve velkém „frčel“ podpultový prodej a zboží se dalo sehnat jen přes známosti. Je pravda, že česká ekonomika problémy má a naše životní úroveň v posledních letech stagnuje. Vracet se ale opravdu není kam.