Fascinující příběh o pádu kryptoměnové burzy FTX a jejího zakladatele Sama Bankman-Frieda má další zápletku.
U soudu byl Fried porotou shledán vinným ze zpronevěry miliard dolarů a podvedení tisíců klientů. Fried se stal z globální celebrity padouchem, který si užíval luxusu na úkor podvedených klientů a investorů.
Sam Bankman-Fried se podle poroty dopustil zpronevěry
Zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried byl u soudu porotou shledán vinným ze zpronevěry. Mladému podnikateli hrozí desítky let vězení, případ je označován za jeden z největších podvodů v historii. Fried měl tisíce svých klientů okrást o miliardy dolarů. Za peníze si pak užíval královský život.
Pád druhé největší kryptoměnové burzy na světě
Bankman-Fried vinu odmítá. Zadržen byl v prosinci 2022 na Bahamách. Kauza pádu FTX vyvolává řadu otázek. Těsně před zhroucením v listopadu 2022 byla FTX druhou největší kryptoměnovou burzou na světě, její zakladatel byl globální hvězdou s aurou génia. Kdy tedy nastal zlom? Zřejmě během pandemie covidu.
FTX vyletěla během covidu
Oficiálně burza FTX vznikla v roce 2019. Bankman-Fried při jejím vzniku využil předchozích zkušeností a miliard, které vydělal na prodeji a nákupu bitcoinů. Povedlo se mu trefit ideální dobu pro založení burzy, během koronavirové krize šel trh s kryptoměnami významně nahoru. S trhem se svezla i FTX, ze které se prakticky okamžitě stal objekt zájmu pro uživatele i investory.
Regulace ano, ale neregulujte nás!
Nic ale neroste do nebe, pro kryptoměny to platí dvojnásob. Pokles trhu a pád mnoha kryptoměn ještě FTX ustála. Dokonce se zdálo, že na něm vydělá. Podařilo se jí udělat zajímavé investice a dotáhnout důležitou dohodu o úvěru. Posílila tím nejen FTX, ale také důvěra ve Frieda. Tomu začala sláva tak trochu stoupat do hlavy, kryptokomunitu si proti sobě poštval obhajováním potřeby přijmout v této oblasti regulaci. Zřejmě ale nestál o to, aby se úřady začaly zajímat právě o jeho firmu.
Pád na dno
Vyšetřování fungování FTX odhalilo pochybné chování, například nadhodnocování vlastních tokenů. Přišlo znejistění investorů i krize likvidity. FTX byla najednou pod palbou požadavků na výběry, které nebyla schopna vypořádat. Následoval propad tokenu, ochrana před věřiteli a stíhání zakladatele. Z druhé největší kryptoměnové burzy se tak stal jeden z největších propadáků v historii.