Jak si Praha připomněla tři roky od války na Ukrajině

zdroj: ČTK / Šimánek Vít

Tři roky války jsou za námi a na Ukrajině se s velkou intenzitou bojuje dál. Politici se dohadují, kdo dal na pomoc Ukrajině víc, přijímají rezoluce a Rusko dál bombarduje města v cizí zemi. Po celém světě si lidé konflikt alespoň připomněli řadou akcí. Nejinak tomu bylo i v Česku.

Už den před výročím přišly tisíce lidí zemi sužovanou válkou podpořit na pražské Staroměstské náměstí. V pondělí 24. února, tedy v den den výročí, proběhl nedaleko ruské ambasády v Praze koncert Noise for Ukraine zároveň pak začal festival Měsíc Ukrajiny.

Demonstrace i koncert

Česko si o víkendu a v pondělí 24. února připomnělo tři roky od začátku války na Ukrajině. Den před výročím ruské agrese se na Staroměstském náměstí v Praze sešly desetitisíce lidí.

Na manifestaci pořádanou spolky Paměť národa, Milion chvilek a Díky, že můžem vystoupili herci Václav Vydra, Ivan Trojan, Jitka Čvančarová nebo prezident Petr Pavel. Další akce probíhaly i v pondělí. Vpodvečer proběhla nedaleko Ruské ambasády akce Noise for Ukraine.

Hluk pro Ukrajinu

V rámci speciálního devadesátiminutového koncertu Noise for Ukraine vystoupili rappeři Vladimir 518 a Mike T, ale také hudební projekty Už jsme doma, Zooblasters, Circus Problem a Obrben. Na pódiu se představili také písničkáři z Ukrajiny Nazar Ivanyshyn a Igor Yeromichev.

"Akcí Noise for Ukraine také vzdáváme hold ukrajinským hrdinům, kteří již tři roky bojují nejen za svobodu Ukrajiny, ale za svobodu nás všech," říká za organizátory akce producent festivalů United Islands a Metronome Prague David Gaydečka.

Tisíce na Staromáku

Na nedělní akci na Staromětském náměstí se podle odhadu organizátorů sešlo na 20 tisíc lidí. Lidé si na akci přinesli české i ukrajinské vlajky, ale také vlajky Evropské unie. Někteří dorazili s umělými slunečnicemi a žlutomodrými balonky.

Další lidé nesli transparenty odsuzující ruského prezidenta Vladimira Putina, ale i premiéry Slovenska a Maďarska Roberta Fica a Viktora Orbána či amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se vůči Ukrajině a jejímu prezidentovi Volodymyru Zelenskému ostře vymezuje.

Ani centimetr

Prezident Petr Pavel, který vystoupil v úvodu akce, připomněl, že i přes některé rozdílné výroky z posledních týdnů je pro něj jednoznačným agresorem konfliktu Rusko. Stejně jako ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč poděkoval lidem za neutuchající solidaritu s napadenou zemí.

„Pokud nechceme, aby ve světě znovu zvítězilo právo silnějšího, pokud mají platit pravidla, která tu byla nastavena po druhé světové válce, pokud mají platit mezinárodní zákony, tak musíme Ukrajině pomoci,“ řekl prezident. „Jsem přesvědčen, že váš hlas bude slyšet jak ve Washingtonu, tak v Moskvě. Nikdy neuznáme ani centimetr Ukrajiny jako součást Ruska,“ uvedl velvyslanec Zvaryč.

Děti v nebezpečí

Po politicích vystoupili herečka Jitka Čvančarová, Milan Peroutka a Ivan Trojan. Ti přednesli autentické výpovědi Ukrajinců o zážitcích z války. Čvančarová z pódia představila také tři ukrajinské dětzi a jejich příběhy z obléhání Mariupolu a ruského zajetí.

„Už 1 100 dnů a nocí se ani jedno dítě ze všech sedmi a půl milionu, které žily na území Ukrajiny od 24. února 2022, necítilo a necítí v bezpečí,“ pronesla herečka. Rusko podle ukrajinských úřadů prý zavraždilo 599 dětí, další byly zraněny či uneseny.

Díky, Česko

Kromě Čechů dorazilo na akci také velké množství Ukrajinců, kteří v tuzemsku žijí. „Jsem tady proto, abych ukázala, jak jsem vděčná za to, jak Češi podporují Ukrajinu. Děkuji za všechnu solidaritu od českých lidí,“ řekla Bold News jedna z mladých ukrajinských účastnic.

„Bydlím tady už deset let. Je smutné, že je stále Ukrajina ve válce, částečně ztrácím naději, ale každé ráno se probouzím s tím, že za svobodu můžeme bojovat. Je skvělé, jak Česko podporuje Ukrajinu, je ale smutné jak je fašismus v Evropě na vzestupu, jsem z toho smutná,“ řekla Bold News další z demonstrujících dívek z Ukrajiny.

Účastníci se po skončení demonstrace na Staroměstském náměstí přesunuli průvodem na smíchovské náměstí Kinských před sochu ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, kde postupně zapalovali svíčky. Průvod se táhnul několik set metrů.

A co dál?

V pondělí, tedy v den výročí, vyvěsili aktivisté ze spolku Kaputin na budově Ruského střediska vědy a kultury v Praze české vlajky a transparenty s nápisy „Russácké majekty zabavit, špionážní střediska zavřít!" Skupina Kaputin se mimo jiné účastnila také pondělního happeningu u americké ambasády. Akce byla reakcí na kroky a výroky prezidenta USA Donalda Trumpa. Podobnou akci pořádali aktivisté také v Brně.

V Praze začala v Divadle Komedie výstava ukrajinských výtvarníků a inscenací Dcerka současné ukrajinské autorky Tamary Dudy začal v den výročí ruské agrese zároveň třetí ročník festivalu Měsíc Ukrajiny. Festival, který pořádají Městská divadla pražská, potrvá až do 24. března. V týdnu se chystají také různé přednášky a konference, které odkazují nejen na válku na Ukrajině, ale také na poslední události ve vztahu USA, Ruska a Evropy.