Jak bude vypadat Okamurovo turbo?

zdroj: Freepik

Tomio Okamura zažil jednu ze svých největších politických proher. SPD se aktuálně zabývá tím, jak upravit strategii před dalšími volbami.

Evropské volby jako propadák. Okamura slibuje vzestup a turbo

Pro SPD znamenají výsledky evropských voleb velký výprask. Strana přišla o jeden mandát, nechala se navíc přeskočit dvěma konkurenty. Předseda SPD Tomio Okamura je už zkušeným politikem, který dokáže poznat, kdy jde opravdu do tuhého. Už během kampaně bylo patrné, že SPD ztrácí síly. Hlavní tvář strany slibuje, že to takhle rozhodně nenechá. Chce nasadit turbo. Ať už to znamená cokoliv.

Sázka na umírněnost nevyšla

V evropských volbách SPD vsadila na bývalého europoslance Svobodných Petra Macha. Měl představovat umírněnější tvář a oslovit i voliče mimo tvrdé jádro SPD. Mach ale totálně propadl, v souboji lídrů ho Kateřina Konečná (Stačilo!) a Filip Turek (Přísaha a Motoristé sobě) nechali daleko za sebou. Mach se i přes pozici lídra kandidátky nakonec do Evropského parlamentu nedostal, přeskočil ho Ivan David. To je jasná ukázka toho, co voliči SPD chtějí.

Dochází voličům s okoukaným Okamurou trpělivost?

V kampani SPD hodně komunikovala, že na rozdíl od ostatních národoveckých stran má potřebné zázemí, poznatelnost a schopnost získat v Evropě partnery. Pravdou ale je, že svým voličům strana dlouho slibuje věci, které se jí pak nedaří prosadit. Nepodílí se na vedení země, ve Sněmovně je stále v opozici. Okamurovy sliby tak voliči zřejmě postupně přestávají brát vážně. V evropských volbách se proto raději rozhodli dát šanci někomu novému a neokoukanému.

Turbo a možný vstup do vlády

Tomio Okamura si je velice dobře vědom toho, že vede stranu jednoho muže. Výsledek SPD stojí a padá právě na něm. Slibuje proto, že sám zařadí turbo. A to zřejmě již před letošními krajskými volbami. Okamurovo turbo ale bude rozhodně gradovat až příští rok během kampaně k volbám do Sněmovny. SPD dlouhodobě vyhovovalo být v opozici a kritizovat střídající se vlády. Nyní ale čím dál tím více hovoří o své možné účasti přímo ve vládě. Logicky s hnutím ANO.

Skončí SPD jako nevolitelný kočkopes?

Jak SPD dostat do vlády? Musela by se radikalizovat, ale zároveň ladit s umírněnější rétorikou potenciálních koaličních partnerů. A to nebude snadné. V kampani bude SPD muset v tvrdé konkurenci přitvrdit a být ještě radikálnější. Hnutí ANO by naopak při případném skládání vlády potřebovalo umírněnější partnery bez požadavků typu vystoupení ČR z EU. Při nahánění radikálních hlasů tak SPD může oslabovat svůj už tak omezený koaliční potenciál. Před Okamurou tak stojí nelehký, ne-li nemožný úkol. Jak se s ním popasuje? Nezbývá, než se nechat překvapit.