REKLAMA

Je v Praze hodně nebo málo reklam? Pražané se neshodnou

Wikimedia Commons
REKLAMA
REKLAMA

Pražané se neshodnou v tom, jestli je reklama v hlavním městě omezovaná moc nebo naopak moc málo. Alespoň to vyplývá ze dvou petic, které vznikly téměř ve stejnou dobu, a které se reklamě v pražských ulicích věnují. Ta první nese název „Nechceme další reklamu v Praze (Praha nesmí být skanzenem vizuálního smogu)“ a upozorňuje například na množství reklam na veřejném osvětlení nebo led obrazovek na zastávkách městské dopravy. Za obtěžující považují také nové led reklamy v tunelech metra.

Reklama jako zdroj příjmů

REKLAMA
REKLAMA

Autoři druhé petice s názvem „Za spravedlivou regulaci reklamy v Praze“ ale označují její omezování za diskriminaci. Úprava nařízení o reklamě na veřejně přístupných místech mimo provozovnu z roku 2024 podle autorů znemožňuje vlastníkům domů efektivně nakládat s vlastním majetkem a využívat reklamní plochy jako legitimní zdroj příjmů. Za touto iniciativou stojí (alespoň oficiálně) majitelé domů.

Pražská zastupitelka Kristýna Drápalová za Prahu sobě je ale přesvědčená, že ji organizují reklamní agentury, které vlastníky mobilizovaly. „Nelíbí se jim, že reklamní plochy přibývají, třeba v metru, ale že plachty byly v části Prahy zcela zakázané,“ uvedla pro server Eko News. Drápalová vnímá petici jako tlak, jehož prostřednictvím šiřitelé reklamy zkoušejí nařízení o plachtách změkčit.

Pravidla existují

Obrovské reklamní plachty na stěnách domů jsou v Praze již nějakou dobu regulovány. Dříve je město dokonce zakázalo, to ale zasáhl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zakázány zůstaly v historickém centru a v památkových zónách. Na zbytku území města mohou být plachty umístěny pouze na stěnách bez oken a nesmí být nasvíceny. Za porušení pravidel hrozí podle iniciativy Přidej se a strhni to pokuta až dva miliony korun.

REKLAMA

Může za to i město

Podle iniciativy Přidej se a strhni to vizuální smog, který reklamy v Praze způsobují, zhoršují také městské společnosti. „Městská organizace Technologie hl. m. Prahy věší na sloupy veřejného osvětlení nelegální reklamní panely. Dopravní podnik hl. m. Prahy vypsal tendr na pronájem sloupů trakčního vedení k umístění další reklamy. Agresivní LED obrazovky obsadily nově instalované přístřešky městské hromadné dopravy. Odbor pozemních komunikací a drah pražského magistrátu dlouhodobě a soustavně ve věci povolování billboardů postupuje v rozporu se zákonem,“ stojí v petici, která požaduje přijetí opatření vedoucích k omezení vizuálního smogu a množství reklamy ve veřejném prostoru.

Pod tlakem obou petic téma venkovní reklamy otevřeli i pražští zastupitelé na svém červnovém jednání. Vystoupil také Zdeněk Jahn z iniciativy Přidej se a strhni to a připomněl, že z průzkumů veřejného mínění je většina respondentů proti billboardům. Podle něho došlo v mnoha jiných moderních městech k odstranění tisíců billboardů, zatímco v Praze je podobný postup zatím „nedostižným snem“.  K podpoře petice proti vizuálnímu smogu se přiklonil například radní Adam Zábranský z Pirátů. Jednání ale podle serveru Kverulant skončila remízou. Nedojde prý ani k rozvolnění pravidel, ani k jejich zpřísnění. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA